"EXTREMES" se bavi istraživanjem sve češćih i intenzivnijih vremenskih i klimatskih ekstrema, kao što su toplotni talasi, suše, poplave i oluje, koji imaju uticaj na ljude i prirodu i izazivaju štete i gubitke u našoj zemlji. Od 2000. ove štete u našoj zemlji su procenjene na preko 7 milijardi evra. Tokom projekta naš tim će koristi savremene i inovativne metodološke pristupe i najnovije tehnologije kako bi objasnio ove događaje, njihov uzrok, analizirao trenutne posledice i moguće rizike u budućnosti.
Glavni problemi kojima će se projekat baviti uključuju identifikaciju relevantnih ekstremnih događaja, analizu sinoptičkih situacija povezanih s tim događajima, unapređenje modela za predviđanje padavina, grada, jakih vetrova i munja, prognozu ekstremnih događaja magli, kao i određivanje uticaja klimatskih promena, posebno budućih promena, na ekstremne događaje u Srbiji.
S obzirom na široki raspon vremenskih i prostornih razmera ekstremnih događaja, kao i na potrebu za obradom velike količine podataka, metodološki pristupi će biti veoma kompleksni i raznovrsni. Jedan od pristupa je identifikacija i analiza značajnih ekstremnih događaja, uz korišćenje sistema klasifikacije sinoptičkih situacija razvijenih za Srbiju, i kroz analizu podataka dobijenih iz osmatranja, kao i rezultata numeričkih simulacija klime. Zatim, detaljna analiza konvektivnih oblaka i mikrofizičkih procesa biće podržana korišćenjem numeričkog modela za simulaciju ovih procesa. Projekat će takođe analizirati i prognozirati ekstremne događaje magle, što uključuje upotrebu regionalnog modela za prognozu vremena. Promene u ekstremima kroz raspodele ključnih promenljivih u budućoj klimi biće posebno analizirane, što će omogućiti bolje razumevanje potencijalnih izmena u intenzitetu i učestalosti ekstremnih vremenskih i klimatskih pojava. U ovoj vrsti analize između ostalog koristiće se i metode mašinskog učenja i veštačke inteligencije. Konačno, razvijanje jedinstvene i kompletne baze podataka sa informacijama o ekstremnim događajima u Srbiji je ključni cilj projekta, koji će podržati različite sektorske studije uticaja i procene rizika.
Projektni tim će raditi na tome da centralni rezultat projekta bude jedinstvena baza podataka kreirana u obliku koji je lako razumljiv i dostupan za široku upotrebu počevši od naučne zajednice, nacionalnih institucija i lokalnih zajednica pa sve do pojedinačnih korisnika. S obzirom na to da je interpretacija naših rezultata veoma značajna i za širu javnost, diseminacija rezultata projekta kroz letnje škole, seminare, naučno-popularna predavanja, ali i posredstvom medija i društvenih mreža, biće takođe vrlo važna komponenti projekta.
Postoji nešto što želite da nas pitate? Popunite formu ispod, a mi ćemo se potruditi da odgovorimo EXTREMNO brzo.
Zapratite nas!
© Extremes Project. Omogućeno zahvaljujući Bazarko.rs