EXTREMES na EGU2025: Predstavljena istraživanja o vremenskim i klimatskim ekstremima u Srbiji
Autor: Milica Tosic
Tim projekta EXTREMES učestvovao je na European Geosciences Union General Assembly (EGU) 2025, održanoj u Beču, od 27. aprila do 2. maja 2025. godine. Kao jedno od najvećih međunarodnih okupljanja naučnika iz oblasti geonauka, EGU pruža neprocenjivu platformu za predstavljanje najsavremenijih istraživanja, razmenu ideja i interdisciplinarnu saradnju.

U mesecima koji su prethodili konferenciji, naš tim je radio na pripremi i analizi podataka, rezultatima, kao i usavršavanju vizuelnog sadržaja i koordinaciji podnesenih apstrakata. Svaki korak je bio timski napor usmeren na predstavljanje nauke usklađene sa širim ciljevima projekta EXTREMES.
Na EGU25, učestvovali smo na nekoliko sesija koje su pokrivale različite teme, uključujući vremenske i klimatske ekstreme, kompozitne događaje, uticaje klimatskih promena i klimatske servise. Članovi našeg tima podelili su rezultate kroz poster prezentacije, a takođe su doprineli kao koorganizatori inovativnog kratkog kursa.
Ističemo naše rezultate:
🔬 Sakupljanje aerosola submikronske veličine i nukleacija leda
TM2, TM3, TM9 Link do apstrakta. Tim za fiziku oblaka predstavio je nedavni rad o elektrostatičkom sakupljanju atmosferskih čestica kapljicama oblaka i njegovom uticaju na procese nukleacije leda. Ovo je posebno relevantno za centralni Balkan — drugi najpovoljniji region Evrope za razvoj grmljavine — gde grad ugrožava značajno socio-ekonomski sektor. Studija nudi nove uvide u to kako operativna zasejavanja oblaka u Srbiji mogu biti pod uticajem mehanizama elektrosakupljanja.

🌩️ Konvektivni indeksi i jak grad u Srbiji
TM3, TM2 Link do apstrakta. U ovom radu su analizirani trendove konvektivnih indeksa tokom dana sa jakim gradom u Srbiji. Razumevanje ovih obrazaca je neophodno za unapređenje sistema ranog upozoravanja.
❄️ Klimatologija ledene kiše u Beogradu (1949–2022)
TM5, TM4, TM6 Link do apstrakta. Predstavljena u formatu postera, ova studija je ispitala dugoročne karakteristike ledene kiše u glavnom gradu Srbije. Ključni nalazi pokazuju da su događaji ledene kiše – koji se uglavnom javljaju tokom zime – povezani sa specifičnim sinoptičkim uslovima i da im je učestalost smanjena tokom poslednjih decenija, verovatno usled klimatskih promena. Ova vrsta lokalizovanog klimatskog istraživanja je ključna za urbano planiranje i jačanje otpornosti infrastrukture na ekstremne događaje.

🤖 Kratak kurs o Deep Learning metodama za ekstremne događaje
TM7, TM8 U saradnji sa kolegama, iz CERFACS, Spanish National Research Council (CSIC) and University of Ljubljana, TM7 i TM8 su zajedno organizovali popularan kratki kurs pod nazivom „Detekcija i karakterizacija ekstremnih događaja pomoću Deep Learning-a“. Sesija je predstavila xtlim, novu Python biblioteku dizajniranu za identifikaciju i analizu ekstremnih događaja iz velikih i složenih skupova podataka. Kurs je okupio raznovrsnu publiku i istakao ulogu veštačke inteligencije i DL tehnika u unapređenju procena klimatskog rizika. Integracija xtlim-a u alate projekta EXTREMES će poboljšati naš kapacitet za analizu indeksa ekstremnih događaja širom Srbije.

EGU25 nije bio samo prilika da predstavimo naša istraživanja, već i da dobijemo vredne povratne informacije, formiramo nove saradnje i ostanemo u prvim redovima inovacija u meteorologiji.
Pratite nas za još novosti iz projekta EXTREMES!
